KEDU KJD17B-16 220V 5Pin NVR Electromagnetic Pushbutton Switches Large Flap Industrial Push Button Switch (KD17B- 16 (220V- 5Pin))
★★★★★ 4.5 137 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by waljicar.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 17
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
KEDU KJD17B-16 4Pin 5Pin NVR Electromagnetic Pushbutton Switch Large Flap Push Button Switch A. KEDU 4Pins KD17B 220V NVR Industrial Push Button Switch Saw Pushbutton Switch 1. 4-terminal NVR switch for induction motors up to 1.5hp, or brush motors up to 2.5hp 2. Common replacement switch for many woodworking machines 3. Simple to connect with clearly marked terminals, the connections being clearly marked for input and output. 4. Dust cover and positive action push buttons 5. Large flap for convenient operation of stop function 6. It is a no-volt-release type of switch, providing safety in the event of an interruption of power. Fitted with a dust cover and having positive action push buttons. Commonly found on bench top thicknesses. 7. Mounting plate size is 67 x 111mm with fixing screw holes on 85mm centers. B. Kedu 5 Pins KJD17B-16 220V-240V 18A (16A) 5E4 Table Saws Electromagnetic Pushbutton Switch Paddle Switch for Bench Saw Wood Machine 1. Model number: KJD17B-16 2. IP55 18(16)A 250V-5E4, 2HP 220-240V, 16A 220-240V 3.Terminals: 5 Pins 4. Application: Wood machine, drill, saw, cutter, grinder, metal lathe, etc. C. KEDU 110V 4 Pins Magnetic Push Button Switch Electromagnetic Switch KJD 17B/120v for bench saw 1. Model number: KJD17B/120V 2. 18(16)A 120V-5E4, 1/2HP 120V~, 16A 120V~, 4 Pins 3. CE UL Certificate
  • 4-terminal/5Pins NVR switch for induction motors up to 1.5hp, or brush motors up to 2.5hp
  • Common replacement switch for many woodworking machines
  • Large flap for convenient operation of stop function
Color red
Model KJD17B-16
Terminal Screw
Brand Name KeDu
Unit Count 1.0 Count
Switch Type Push Button
Circuit Type 2-way
Contact Type Normally Open
Manufacturer KEDU ELECTRICAL CO LTD
Actuator Type push button switch
Material Type Acrylonitrile Butadiene Styrene
Connector Type Screw
Control Method App
Current Rating 16 Amps
Operation Mode ON-OFF
Controller Type Push Button
Number of Items 1
Contact Material Copper
Operating Voltage 240 Volts
Specification Met CE
Number of Positions 2
Connectivity Protocol X-10
International Protection Rating IP55
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.5 out of 5
★★★★★
137 ratings | 56 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
83% (114)
4 stars
4% (5)
3 stars
2% (3)
2 stars
1% (1)
1 star
10% (14)